ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ
A BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA

Press/ohlasy

Divadelný festival Dotyky a spojenia 2007 Martin

Festivalový žurnál 23.jún 2007

Othello alebo škrtič benátsky:

Slnkom rozžiarené Divadelné námestie v Martine sa stalo miestom vraždy. Bábkové divadlo Žilina sa totiž rozhodlo predviesť festivalovému divákovi jednu z najznámejších vrážd v literatúre. Herci svoje krvichtivé zámery prezradili hneď na začiatku: „Othello, aj keď iný, uškrtí Desdemónu, aj keď bola bez viny,“pravdepodobne chceli upozorniť slabšie povahy, že pôjde o poriadny krvák.

Už v úvodných minútach zažili diváci pouličného divadla veľký šok. Protagonisti odmietali hrať, pretože im umrela hlavná postava, múza. A tak sa začalo pátranie po novej múze. Keď sa zdala situácia beznádejná, prihlásila sa mladá dievčina z publika, ktorá sa do úlohy Dezdemóny okamžite vžila. A tak sa predstavenie mohlo začať.

Do svetoznámeho príbehu o túžbe, žiarlivosti a láske sa však priplietli aj osobné problémy hercov. Kto by už len čakal, že Othellova manželka bude v hľadisku a bude možno ešte žiarlivejšia ako sám Othello?

Ako dej gradoval, počet mŕtvych začal narastať. Diváci mali možnosť vidieť prvú bezdotykovú vraždu nožom v histórii. Bolo to síce náročné, ale na tretí pokus sa predsa len Jagovi podarilo takýmto spôsobom Cassia zabiť. A nezabudol sa tým ani poriadne pochváliť svojmu nadriadenému: „ Zabil som ho čestne, bez dotyku a z diaľky, ostali po ňom len digitálky.“

Mladá múza dnes v úlohe Desdemóny taktiež neunikla svojmu osudu. Aj keď sa k nemu stavala zo začiatku veľmi nechápavo: „Čo robíš? Čo je sobota? Mám rozčítanú knihu.“ Ale Othello zaslepený podozrením a zmietaný žiarlivosťou hneď všetko uviedol na správnu mieru:“Nie, škrtím ťa za neveru.“

Po niekoľkých pokusoch sa aj jemu podarilo naplniť svoj zámer a Desdemóna preriekla naposledy: „Dobre som mŕtva , ale hovoriť môžem, nie?“

Práve takýto situačný a jazykový humor spôsobili, že sa z jednej z najznámejších tragédií na svete stala rovno pred divákmi komédia. Nič netušiaci ľudia, ktorí možno ani nevedeli, že sa na Divadelnom námestí odohráva divadelné predstavenie, boli nútení pristaviť sa a pozrieť si až dokonca Othella, ktorého tvorcovia pretvorili na nepoznanie. Konečný efekt však ostal nezmenený, pri odchode mali diváci v očiach slzy, ale teraz to neboli slzy smútku. Práve naopak. Boli to slzy smiechu.

M. Badin, V. Folentová, F.Struhárik


« nahor
Časopis „Týždeň“ 2.6. 2007

Divadelné divy – Juraj Kušnierik

„Pôvodne sme vám mali zahrať strašný príbeh Othella, ale predstavenie musíme zrušiť – umrela nám totiž divadelná vášeň.“ Tak nejako sa začalo predstavenie Bábkového divadla Žilina Othello alebo škrtič benátsky. Hralo sa na námestí v jedno slnečné nedeľné popoludnie. V Martine na festivale Dotyky a spojenia.

S tou vášňou – a v tom istom zmysle aj s Othellom – to nakoniec dopadlo dobre: ona sa našla a on v duchu grotesky vlastnej pouličnému divadlu horel láskou, blčal hnevom a vášnivo škrtil. Ľudia sa zabávali, aplauz bol nekonečný. Vtipná zápletka tohto invenčého divadla o smrti a znovuobjavení divedelnej vášne by mohla byť metaforou celého martinského festivalu.


« nahor
SLOVENSKÁ PREMIÉRA V BÁBKOVOM DIVADLE ŽILINA

Piatok, 24. november 2006 o 18.00 hod.

V januári roku 2006 vyhlásilo Bábkové divadlo Žilina a Divadelný ústav v Bratislave tretí ročník súťaže o pôvodný dramatický text pre deti a mládež ARTÚR 2006, ktorej víťazom sa stal mladý autor Michal Ditte so zbojníckou legendou:  „Šmarhan“. Bábkové divadlo Žilina pripravilo na 24. novembra 2006 o 18.00hod. premiéru víťazného textu tejto súťaže a po autorovej úprave ju uvádza ako „Legenda o zbojníkovi..“Poslaním a ideou súťaže ARTÚR je mapovanie a vyhľadávanie súčasných a nových dramatických textov pre deti a mládež. O to vzácnejší je fakt, že „Legenda o zbojníkovi..“ spracúva povesti a legendy práve žilinského regiónu-  a tak umožňuje aj najmenšiemu divákovi spoznať kúsky našej regionálnej histórie v súčasnom podaní, v jazyku, ktorému rozumie aj dnešný mladý divák. „Legenda o zbojníkovi..“ sa tak stala prvou z pripravovaného cyklu inscenácií legiend, rozprávok a povestí nášho regiónu, ktorý umožní tou pre deti najpríťažlivejšou formou vzbudzovať pocit primeranej hrdosti, identity a viery v spravodlivosť. Legenda o zbojníkovi je bábkový príbeh o láske, spravodlivosti, o vôli bojovať a naprávať krivdy nespravodlivosti.

Ako sa toto posolstvo podarilo pretlmočiť hosťujúcemu režisérovi Petrovi Hejhalovi a celému tvorivému tímu Bábkového divadla, máte možnosť posúdiť sami.

Predstavenie vzniklo pod záštitou primátora Ing. Jána Slotu a s podporou Mesta Žilina

Michal Ditte: Legenda o zbojníkovi..
Víťazný text súťaže o pôvodný dramatický text pre deti a mládež ARTÚR 2006

 • Scenár: Michal Ditte
 • Scéna, bábky  a kostýmy: Stano Lajda a.h.
 • Technológia: Martin Bálik a.h.
 • Hudba: Bohumil Zábojník
 • Dramaturgia: Eduard Kudláč
 • Réžia: Peter Hejhal a.h.

Osoby a obsadenie:

 • ŠMARHAN, zbojník: Lukáš Púchovský a.h./ alt. Peter Hejhal
 • ŽIGMUND BALAŠA, pán Budatínskeho zámku: Jozef Abafi
 • DOROTA, divožienka: Bibiana Tarasovičová
 • BIANKA, dcéra pána Súľovského hradu: Ivana Danková, Milada Filipčíková
 • SKACKAJ, Balašov sluha: Ján Demko
 • ČEPELÁK, zbojníkov pobehaj: Juraj Tabaček
 • Pomocné vodičské práce: Juraj Hlubina a Juraj Eviak

-ek-

Eduard Kudláč, dramaturg BDŽ


« nahor

«predchádzajúce
 
verzia pre staršie prehliadače | BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA © 2007