ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ
A BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA

Pripravujeme

Strana 2 / 9 listovanie: predchadzajuca nasledujuca
„Žilinskí bábkari oslnili nielen bulharskú Varnu, ale i Japonsko!“

 

Prvý októbrový týždeň sa Bábkové divadlo Žilina vydalo na divadelnú plavbu s cieľovou stanicou Varna, Bulharsko, kde sa konal 17. Ročník medzinárodného bábkového festivalu Zlatý delfín. Deväťnásťčlenná posádka žilinských bábkarov prezentovala slovenské bábkarské umenie, ako jediná zo Slovenska, s inscenáciou Zvedavý sloník. Tohto jedinečného festivalu sa zúčastnili i bábkari z celého sveta (Srbsko, Grécko, Španielsko, Taiwan, Česká republika) vrátane bulharských, ktorí spolu odohrali 18 predstavení.

Žilinský populárny i kritikou oceňovaný Zvedavý sloník, ktorý je oslavou detskej zvedavosti, je výnimočný predovšetkým presnou animáciou, ako i originálnou scénografickou zložkou. Inscenácia, ktorej sa režijne zhostil Peter Palik, už získala viaceré významné ocenenia - Dosky 2015 v kategórii Najlepší kostým (spomínaná originálna výprava výtvarníčky Evy Farkašovej) a v roku 2016 Cenu za inováciu v umení na 5. ročníku medzinárodného bábkového festivalu „Golden Magnolia“ v Šanghaji v Čínskej ľudovej republike.

Na medzinárodnom bábkovom festivale Zlatý delfín vo Varne Zvedavý sloník oslnil domáce i medzinárodné publikum a zaznamenal výrazne pozitívne ohlasy zo strany širokej verejnosti, ako aj odbornej kritiky. „Váš Zvedavý sloník bol tak živý... Mala som pocit, že som skutočne v Afrike. Zaľúbila som sa do Vašej inscenácie, je fantastická!“ - reagovala po vzhliadnutí Tamiko Onagi, prezidentka japonskej UNIMY, špeciálny hosť festivalu. Ktovie, možno čoskoro budú žilinskí bábkari reprezentovať Slovenskú republiku i v japonskom Tokiu... Nechajme sa prekvapiť! Každopádne, v bulharskej Varne Zvedavý sloník zasvietil, a to i vďaka podpore z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia!

vložené 19. 10. 2017
„Najbližšie nedeľné predstavenie až 15.10.2017“

Vážení diváci.

Z dôvodu účasti Bábkového divadla Žilina na medzinárodnom festivale v Bulharsku sa najbližšie predstavenie pre verejnosť bude hrať až 15.10.2017 o 16:00. 

Za pochopenie ďakujeme.  

vložené 2. 10. 2017
„Farebný október s Bábkovým divadlom Žilina!“

Vedeli ste, že voňavo a farebne môže byť aj v divadle?

Veru môže. A ešteže ako!

Nech sa páči, srdečne pozývame do Bábkového divadla Žilina na šálku lahodnej kávy a kus dobrého divadla!

V mesiaci október Vás a Vaše ratolesti opäť čakajú tradičné Soboty s rozprávkou v spolupráci s najlepším kníhkupectvom v meste – Artforum Žilina. Už teraz sa môžete tešiť na nové knižky, ktoré pre Vás budú čítať dvaja žilinskí bábkoherci, nové príbehy i nové zážitky! A obľúbená čerešnička na záver - 20%  zľava na nákup čítanej knižky v deň jej čítania. Taktiež v rámci nedeľných predstavení pre verejnosť do BDŽ zavíta Zvedavý sloník, Škaredé káčatko i Najlepšia rozprávka o Červenej čiapočke, ktorí malým i veľkým prinesú množstvo farebných divadelných zážitkov. Z Cyklu večerné stredy pre dospelých máme opäť čosi, čo zaručene pohladí oko i dušu mladým a dospelým. Tracyho tiger! Divadelná adaptácia kultovej novely od Williama Saroyana o káve, tigrovi, ktorý je čierny panter, a predovšetkým láske... Zažite farebný október s nami – bude skutočne príjemne! PS: Bábkové divadlo Žilina bude 1. – 8. októbra 2017 s  inscenáciou Zvedavý sloník reprezentovať Žilinský samosprávny kraj a Slovenskú republiku na 17. ročníku medzinárodného bábkového festivalu Zlatý delfín vo Varne v Bulharsku. Držte nám päste.
vložené 28. 9. 2017
„ ZVUKÁR - OSVETĽOVAČ“

Bábkové divadlo Žilina, Kuzmányho 6, 011 37 Žilina, vyhlasuje výberové konanie na pracovnú pozíciu zvukár - osvetľovač. Požiadavky: vzdelanie - stredné odborné s maturitou a vyhláškou s paragrafom 21 (samostatný elektrikár) – vítaný absolvent SOUE.

Druh pracovného pomeru: hlavný pracovný pomer.

Životopis spolu so žiadosťou o prijatie do zamestnania zasielajte do 18. septembra 2017 emailom na - sekretariatbdza@vuczilina.sk alebo poštou na adresu - Bábkové divadlo Žilina, Kuzmányho 6, 011 37 Žilina.

vložené 5. 9. 2017
„Nová sezóna v Bábkovom divadle Žilina sľubuje skvelé zážitky!“

Je to už 67 rokov, čo sa skupina ochotníkov okolo žilinského bábkara Teodora Zvaru rozhodla založiť prvé profesionálne bábkové divadlo na Slovenku, neskôr pomenované ako Bábkové divadlo Žilina. Bolo to prvého septembra 1950 a odvtedy vyrástlo niekoľko generácií, vymenilo sa viacero riaditeľov, desiatky hercov a kopec zamestnancov, avšak jedno sa za tie roky nezmenilo – ten dobrodružný pocit, keď sa niečo nové začína...

 

V našej novej sezóne – divadelnej sezóne 2017/2018 sa môžete opäť tešiť na tradičnú Sobotu s rozprávkou v spolupráci so žilinským kníhkupectvom Artforum ako obľúbený program pre deti a rodičov, počas ktorého môžete spolu s dvomi čítajúcimi hercami objaviť inšpiratívnu súčasnú literatúru pre deti a mládež. Ďalej Cyklus večerné stredy pre dospelých, v rámci ktorých uvedieme večerný program nielen z vlastného repertoáru, ale aj výber toho najlepšieho z iných divadiel

a samozrejme klasické Nedeľné predstavenia pre verejnosť, ktoré spríjemnia počas celej sezóny Vaše víkendové popoludnia pravidelne o 16:00 hod.

 

Už prvú septembrovú nedeľu nás čaká najnovšia rozprávka v réžii Šimona Spišáka Škaredé káčatko, ktorá sa stáva jednou z najobľúbenejších produkcií v našom divadle a určite ju vďaka improvizácii hercov odporúčame vidieť aj viackrát. Nasledovať bude rozprávka pre deti o ľuďoch, skvelom pláne, armáde korytnačiek a láske s názvom Akčantyrok. Geniálna predloha majstra Roalda Dahla a čarovná réžia Kataríny Aulitisovej je zárukou dobre stráveného času aj s tými najmenšími. Poslednou nedeľnou produkciou v septembri bude Zázračná baterka v réžii Zoji Zupkovej. Ferko a jeho neobyčajné príhody so zázračnou baterkou, ktorá oživí obyčajné veci, príde nielen pred žilinské publikum, ale zavíta aj do českého mesta Tábor na knižný festival Tabook.

 

A čo by to bolo za novú sezónu, keby nepriniesla aj novinky?! Od začiatku mesiaca začíname tvoriť veľkú inscenáciu s názvom Hlbokomorské rozprávky, ktorá vzniká podľa knižnej predlohy Moniky Kompaníkovej z vydavateľstva Artforum. Silný príbeh priateľstva a dobrodružstiev ryby Biby

a hada Rada z morského dna získal už množstvo ocenení a my sa nesmierne tešíme, že jeho javiskové uvedenie prinášame ako úplne prví. Réžia Zoji Zupkovej a hudba Andreja Šebana sľubujú nezabudnuteľný audio-vizuálny zážitok pre všetky vekové kategórie. Premiéra sa uskutoční v mesiaci november.

           

Navštívte Bábkové divadlo Žilina počas novej sezóny a zažite, čo ste ešte nezažili! Bude naozaj skvelo!  

vložené 5. 9. 2017
„Predpredaj vstupeniek na mesiac september je spustený“

 

Vážení diváci :)

Vstupenky na nedeľné predstavenia pre verejnosť v mesiaci september je spustený.

Vstupenky si môžete zakúpiť na : https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/8641/babkove-divadlo-zilina

alebo na predajných miestach predpredaj.sk 

Pokladňa divadla bude otvorená od 4. septembra 2017 / PO - Pi od 8:00 - 15:30 a hodinu pred začiatkom predstavenia /   

 

 

vložené 3. 8. 2017
„OZNAM“

Milí diváci :)

Ďakujeme Vám za prejavenú priazeň v sezóne 2016/2017 a tešíme sa na Vás v tej nadchádzajúcej. 

Vstupenky na septembrové verejné predstavenia si budete môcť zakúpiť online v sieti www.predpredaj.sk v druhej polovici augusta.

Pokladňa divadla bude otvorená od 4.9.2017  

vložené 28. 6. 2017
„Artur 2017 - hodnotenie“
Do súťaže sa prihlásilo 12 dramatických textov. Porota pracovala v zložení: Mgr. art. Petra Štorcelová (BDŽ), Mgr. art. Alexandra Štefková, PhD. (NOC Bratislava), Ing. Ján Ničík, Mgr. art. Veronika Gabčíková a doc. Barbora Krajč Zamišková, ArtD. (predsedníčka poroty).

Všetci členovia poroty sa zhodli na tom, že úroveň textov bola veľmi slabá. Ani jeden text nebol výraznejší, zaujímavejší alebo výrazne originálny. Keď už sa objavil dobrý nápad či hra so slovami, tak dramatická stavba či motivácie boli nedotiahnuté, mnohé texty na nás pôsobili ako slohové práce na základnej škole, boli povrchné. Nezdali sa nám dramatické, použiteľné v divadle. Dramaturg by márne medzi nimi hľadal text na inscenovanie. Často podceňovali detského diváka. Mrzí nás to, lebo deti sú dnes mimoriadne inteligentné, majú prístup k informáciám, a preto s nimi musíme držať krok.

Z tém dominovala ekológia, hrozba znečistenia prírody, ďalej hľadanie si priateľa i témy primárne rozprávkové: láska vodníčky a človeka.

Na základe hlasovania všetkých členov poroty sme sa rozhodli takto:

1. miesto      neudeliť

2. miesto      Jozef Jenčo - LesoSmeť

3. miesto      Matej Feldbauer - Faustík

 

          Prvé miesto sme neudelili na základe hore vymenovaných nedokonalostí súťažných textov. Na druhé miesto sme umiestnili hru LesoSmeť Jozefa Jenča. Zaujala nás spracovaním eko témy, vtipnými slovnými hračkami, alúziami na kresťanstvo. Dal by sa inscenovať divadlom predmetu/objektu. Vytýkali sme mu však prílišnú edukatívnosť a neistý koniec. Na treťom mieste sa umiestnil text Faustík, ktorú do súťaže prihlásil Matej Feldbauer. Ocenili sme inšpiráciu bábkarským Faustom, jeho alúzie v texte, nepodceňovanie detského diváka, dramatická výstavba, práca s rýmom. Na oboch by však bolo potrebné ešte dôkladne popracovať.

Záver: Bolo by skvelé, keby sa do tejto súťaže zapájali aj profesionálni tvorcovia, nie len amatéri. Na základe tohto ročníka sme mali pocit, že si začínajúci autori skúšajú, ako napísať divadelnú hru. Cieľom tejto súťaže je však hľadať nové texty pre bábkové divadlo a určitá skúsenosť je potrebná, nutná. Pamätám si, že po minulých ročníkoch si dramaturgovia odchytávali výhercov, aby mohli pracovať s ich textom na javisku svojich divadiel. Bohužiaľ, tohtoročné, ostanú len na papieri. 

 

                                             doc. Barbora Krajč Zamišková, ArtD.

                                                            predsedníčka poroty 

vložené 1. 6. 2017
„Sezóna Bábkového divadla Žilina ide do finále!“

Aj napriek tomu, že sa nezadržateľne blíži koniec divadelnej sezóny, Bábkové divadlo Žilina ešte nekončí. Naopak!

 

V mesiaci jún ponúka opäť program plný smiechu a horúcich divadelných zážitkov. Čaká na Vás populárna inscenácia Peter Pan – veľké dobrodružstvo súrodencov Wendy a Johna, s ktorými poletíte do Krajiny-Nekrajiny. Nasledovať bude naša najnovšia rozprávka pre všetky vekové kategórie Škaredé káčatko, ktorá zožala obrovský úspech nielen na premiére a prvých reprízach, ale aj na nedávnom festivale Bábková Žilina 2017. Ďalšiu nedeľu sa môžete tešiť na poučnú rozprávku Zázračná baterka o zodpovednosti i priateľstve. A úplne posledným nedeľným predstavením  v sezóne 2016/2017 bude Ryba Rohatá alebo Toto nie je ryba, ktorá zaručene pošteklí Vaše bránice a poučí ako najmenších, tak aj prarodičov.

 

Bábkové divadlo Žilina už dekádu bojuje proti predsudku, že bábkové divadlo musí byť iba pre deti. Presvedčiť sa o tom budete môcť 14. júna o 19:00 hod., kedy uvedieme našu Božskú komédiu – inscenáciu v réžii Jakuba Nvotu (v BDŽ ešte Othello alebo Škrtič benátsky, Kata dcéra kata, Čechov na ulici), ktorú uvádzame v rámci Cyklu večerné stredy pre dospelých.

 

Jún patrí tradične aj festivalom. Sme nesmierne radi, že sa môžeme na aktuálnom ročníku Dotykov a spojení v Martine prezentovať inscenáciou v réžii Kataríny Aulitisovej Tracyho Tiger. Originálne režijné spracovanie tejto svetoznámej predlohy uvedieme v stredu 21. júna o 10:00 v už spomínanom Martine.

 

Drahí diváci, srdečne Vám ďakujeme za skvelú 67. sezónu! Počet fanúšikov a návštevníkov divadla z roka na rok narastá, za čo sme nesmierne vďační. Tešíme sa z každého vypredaného predstavenia a veríme, že v budúcej sezóne ich bude ešte viac!

 

 

PS: Celé BDŽ praje všetkým malým – veľkým kamarátom rozprávkové letné prázdniny. A kto by rád strávil leto v divadle, prvý až tretí júlový týždeň sa v priestoroch Bábkového divadla Žilina bude konať už 3. ročník obľúbeného denného divadelného tábora Za oponou, v réžii neziskovej organizácie Za oponou, s finančnou podporu mesta Žilina, určený pre všetky deti od 7 do 14 rokov, ktoré majú radi rozprávky a bábkové divadlo! Druhé dva turnusy sú už vypredané, ale v termíne od 3. – 7. júla 2017 je ešte pár voľných miest. Tak neváhajte a prihláste sa ešte dnes! Viac informácií na www.bdz.sk, divadelnytaborzaoponou@gmail.com alebo telefonicky na tel. čísle 0905 343 982. 

vložené 29. 5. 2017
„Už o pár dní ožije Bábková Žilina 2017!“
Jediný festival slovenských profesionálnych bábkových divadiel - Bábková Žilina 2017 s podtitulom Živý festival ožije už 17. mája 2017! Počas troch dní - 17., 18. a 19. mája 2017 predstaví jubilejný 5. ročník festivalu výber tých najpozoruhodnejších bábkových inscenácií z hľadiska témy či formy, ktoré sa urodili v profesionálnych kamenných i agentúrnych bábkových divadlách, ako aj na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU. Tešiť sa môžete taktiež na jedinečný sprievodný program plný noviniek.
Bližšie informácie na www.babkovazilina.sk
Príďte - bude naozaj živo!
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
vložené 10. 5. 2017
Strana 2 / 9 predchadzajuca nasledujuca
 
verzia pre staršie prehliadače | BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA © 2007