ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ
A BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA

Pripravujeme

Strana 3 / 9 listovanie: predchadzajuca nasledujuca
„Sezóna Bábkového divadla Žilina ide do finále!“

Aj napriek tomu, že sa nezadržateľne blíži koniec divadelnej sezóny, Bábkové divadlo Žilina ešte nekončí. Naopak!

 

V mesiaci jún ponúka opäť program plný smiechu a horúcich divadelných zážitkov. Čaká na Vás populárna inscenácia Peter Pan – veľké dobrodružstvo súrodencov Wendy a Johna, s ktorými poletíte do Krajiny-Nekrajiny. Nasledovať bude naša najnovšia rozprávka pre všetky vekové kategórie Škaredé káčatko, ktorá zožala obrovský úspech nielen na premiére a prvých reprízach, ale aj na nedávnom festivale Bábková Žilina 2017. Ďalšiu nedeľu sa môžete tešiť na poučnú rozprávku Zázračná baterka o zodpovednosti i priateľstve. A úplne posledným nedeľným predstavením  v sezóne 2016/2017 bude Ryba Rohatá alebo Toto nie je ryba, ktorá zaručene pošteklí Vaše bránice a poučí ako najmenších, tak aj prarodičov.

 

Bábkové divadlo Žilina už dekádu bojuje proti predsudku, že bábkové divadlo musí byť iba pre deti. Presvedčiť sa o tom budete môcť 14. júna o 19:00 hod., kedy uvedieme našu Božskú komédiu – inscenáciu v réžii Jakuba Nvotu (v BDŽ ešte Othello alebo Škrtič benátsky, Kata dcéra kata, Čechov na ulici), ktorú uvádzame v rámci Cyklu večerné stredy pre dospelých.

 

Jún patrí tradične aj festivalom. Sme nesmierne radi, že sa môžeme na aktuálnom ročníku Dotykov a spojení v Martine prezentovať inscenáciou v réžii Kataríny Aulitisovej Tracyho Tiger. Originálne režijné spracovanie tejto svetoznámej predlohy uvedieme v stredu 21. júna o 10:00 v už spomínanom Martine.

 

Drahí diváci, srdečne Vám ďakujeme za skvelú 67. sezónu! Počet fanúšikov a návštevníkov divadla z roka na rok narastá, za čo sme nesmierne vďační. Tešíme sa z každého vypredaného predstavenia a veríme, že v budúcej sezóne ich bude ešte viac!

 

 

PS: Celé BDŽ praje všetkým malým – veľkým kamarátom rozprávkové letné prázdniny. A kto by rád strávil leto v divadle, prvý až tretí júlový týždeň sa v priestoroch Bábkového divadla Žilina bude konať už 3. ročník obľúbeného denného divadelného tábora Za oponou, v réžii neziskovej organizácie Za oponou, s finančnou podporu mesta Žilina, určený pre všetky deti od 7 do 14 rokov, ktoré majú radi rozprávky a bábkové divadlo! Druhé dva turnusy sú už vypredané, ale v termíne od 3. – 7. júla 2017 je ešte pár voľných miest. Tak neváhajte a prihláste sa ešte dnes! Viac informácií na www.bdz.sk, divadelnytaborzaoponou@gmail.com alebo telefonicky na tel. čísle 0905 343 982. 

vložené 29. 5. 2017
„Už o pár dní ožije Bábková Žilina 2017!“
Jediný festival slovenských profesionálnych bábkových divadiel - Bábková Žilina 2017 s podtitulom Živý festival ožije už 17. mája 2017! Počas troch dní - 17., 18. a 19. mája 2017 predstaví jubilejný 5. ročník festivalu výber tých najpozoruhodnejších bábkových inscenácií z hľadiska témy či formy, ktoré sa urodili v profesionálnych kamenných i agentúrnych bábkových divadlách, ako aj na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU. Tešiť sa môžete taktiež na jedinečný sprievodný program plný noviniek.
Bližšie informácie na www.babkovazilina.sk
Príďte - bude naozaj živo!
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
vložené 10. 5. 2017
„V Bábkovom divadle Žilina bude živo!“

Aké je to byť „iný“? Akú váhu majú slová? Môžeme svojím konaním ovplyvniť život ľudí okolo nás? Ako?

To vám prezradí pouličná inscenácia Škaredé káčatko plná hravosti i smiešno-smutných situácií pre deti od 5 rokov, na motívy slávneho dánskeho rozprávkara H. Ch. Andersena a jeho svetoznámej rozprávky o škaredom káčatku, z ktorého sa jedného dňa stala krásna labuť...

Inscenáciu, ktorá sa dotýka vážnych tém ako je inakosť, bezcitnosť či nedostatok empatie a tolerancie, odpremiérujú žilinskí bábkari 5. mája 2017 o 18:00 hod. v Bábkovom divadle Žilina.

Scenár a réžia: Šimon Spišák

Dramaturgia: Petra Štorcelová

Scéna, bábky a kostýmy: Karel Czech

Hudba: Jindřich Čížek

Hrajú: Jozef Abafi, Miroslava Čanecká, Ján Demko, Matej Valašík

 

Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Srdečne pozývame!

PS: 17. – 19. mája 2017 ožije v Žiline jediný festival slovenských profesionálnych bábkových divadiel na Slovensku – Bábková Žilina 2017! Konkrétne jeho jubilejný 5. ročník, v rámci ktorého na Vás a Vaše ratolesti čaká 20 bábkových produkcií kamenných i agentúrnych bábkových divadiel, vrátane špeciálnych hostí ako Teatro Tatro či Walny-Teatr (PL), ďalej študentov Katedry bábkarskej tvorby VŠMU a výnimočný sprievodný program plný prekvapení i noviniek. Viac na www.bdz.sk.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

To musíte zažiť!

 

vložené 28. 4. 2017
„Bábkové divadlo žije!“

  V dňoch 17., 18. a 19. mája 2017 sa uskutoční jubilejný piaty ročník festivalu slovenských profesionálnych bábkových divadiel – Bábková Žilina 2017 – Živý festival, ktorý predstaví výber najpozoruhodnejších inscenácií z hľadiska témy či formy, ktoré sa urodili v slovenských profesionálnych bábkových divadlách za ostatné dve divadelné sezóny.   Už teraz sa môžete tešiť na 20 bábkových produkcií kamenných i agentúrnych bábkových divadiel, vrátane špeciálnych hostí ako Teatro Tatro či Walny-Teatr (PL), ďalej študentov Katedry bábkarskej tvorby VŠMU a výnimočný sprievodný program plný prekvapení i noviniek - audiovizuálnu show v réžii Zdena Hlinku a Ašota Haasa na Mariánskom námestí, pochod bábkarov a bábok mestom Žilina, tvorivú dielňu Adama Walneho (PL), výstavu Mila Fabiana a Juraja Poliaka, koncerty inšpiratívnych regionálnych umelcov či vyhlásenie výsledkov Artúr 2017 (súťaž pôvodných dramatických textov pre deti a mládež) a udelenie ceny Hašterice 2017 (cena za tvorivý čin v oblasti bábkového divadla na Slovensku).   Slávnostné otvorenie výstavy fotografií Mila Fabiana a plagátov Juraja Poliaka, ktorá bude mapovať predovšetkým predchádzajúce ročníky Bábkovej Žiliny, sa uskutoční v stredu 17. 5. 2017 o 16:00  hod. v Rosenfeldovom paláci. Ďalšou novinkou jubilejného ročníka je spomínaná tvorivá dielňa poľského bábkara Adama Walneho, pre deti od 7 do 14 rokov, ktorá bude zameraná na prácu s materiálom, ako aj animáciu bábky či objektu. Uskutoční sa taktiež v stredu 17. 5. 2017 od 15:00 do 17:00 hod. v Rosenfeldovom paláci, pre maximálne 20 účastníkov, ktorí sa môžu prihlásiť do 12. 5. 2017 prostredníctvom e-mailu gabcikova.bdza@gmail.com alebo na tel. čísle 041/562 0315. Vstup na tvorivú dielňu je zdarma.   Bábková Žilina rozšírila i svoje priestory. Okrem tradičných priestorov – sála Bábkového divadla Žilina, Klub Labyrint, Stanica Žilina – Záriečie, Mariánske námestie i Hlinkovo námestie, sa jednotlivé festivalové produkcie, ako aj sprievodný program, budú konať v Novej Synagóge, Rosenfeldovom paláci i v Budatínskom parku.   Bábková Žilina 2017 – Živý festival sa koná pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča, predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára a primátora mesta Žilina Igora Chomu.   Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.     Bábkovú Žilinu 2017 si jednoznačne nemôžete nechať ujsť!
vložené 20. 4. 2017
„Denný divadelný tábor Za oponou v Bábkovom divadle Žilina!“

Nezisková organizácia Za oponou v spolupráci s Bábkovým divadlom Žilina si pre Vaše ratolesti pripravila opäť obrovskú maškrtu. A tentokrát až v troch turnusoch!

Prvý až tretí júlový týždeň sa tak v priestoroch Bábkového divadla Žilina bude konať už 3. ročník obľúbeného denného divadelného tábora Za oponou, ktorý je určený pre všetky deti od 7 do 14 rokov, ktoré majú radi rozprávky a bábkové divadlo!

Malých hercov čaká množstvo rozprávkových a tvorivých hier, bábok i prekvapení... Ako aj žilinskí bábkoherci, ktorí ich naučia vyrobiť si bábku, či dokonca jej vdýchnuť život!

Okrem tajných divadelných chodieb, ktoré vedú do zákulisia, sa môžu účastníci tábora tešiť na čarovnú divadelnú záhradu a v neposlednom rade javisko, na ktorom sa vždy v piatok o 16.00 hod. uskutoční slávnostná premiéra rozprávky, ktorú počas tábora vytvoria herci z Bábkového divadla Žilina spolu s deťmi.

Počet detí vo všetkých turnusoch je limitovaný, tak neváhajte príliš dlho a prihláste sa ešte dnes!

 

Bližšie informácie

Tretí ročník denného divadelného tábora Za oponou sa bude konať v troch turnusoch:

3. – 7. júla 2017, 10. – 14. júla 2017 a  17. – 21. júla 2017 v čase od 7.30 hod. do 16.30 hod. v Bábkovom divadle Žilina, Kuzmányho 6, 011 37 Žilina

Účastnícky poplatok je 89 eur / 1 dieťa / 1 turnus

V cene je zahrnuté: odborné vedenie – herci z Bábkového divadla Žilina; skúšanie na profesionálnom javisku; materiál + materiál na výrobu bábok, ktoré si po ukončení tábora vezmú deti domov; pobyt na čerstvom vzduchu + hry v čarovnej divadelnej záhrade; celodenná strava - desiata, obed, olovrant; celodenný pitný režim a množstvo prekvapení...

Časovo – tematický plán pre všetky turnusy

     1. deň – zoznamovacie a dramatické hry, tvorivé cvičenia, prehliadka priestorov divadla

     2. deň – výber rozprávky, rozbor témy, práca v skupinách, práca s textom

     3. deň – výroba bábok, práca s bábkou, práca na javisku (javisková reč, javiskový pohyb)

    4. deň – práca na javisku – tvorba div. predstavenia, výroba kostýmov, masiek a scény

   5. deň – výroba bulletinu a plagátu, generálka, divadelné líčenie, premiéra rozprávky

Spôsob prihlásenia - Vaše ratolesti môžete prihlásiť do 21. júna 2017 e-mailom na divadelnytaborzaoponou@gmail.com, v ktorom uvediete počet detí a konkrétny turnus (prípadne viacero). Na základe Vášho e-mailu Vám opätovne pošleme formulár – záväznú prihlášku. Po prijatí Vašej záväznej prihlášky Vám odošleme potvrdzujúci e-mail s číslom bankového účtu, na ktorý následne uhradíte účastnícky poplatok. Účastnícky poplatok musí byť uhradený taktiež najneskôr do 21. júna 2017. Počet detí vo všetkých turnusoch je limitovaný, tak neváhajte príliš dlho a prihláste sa ešte dnes!

 

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na spomínaný e-mail divadelnytaborzaoponou@gmail.com alebo telefonicky – 0905 343 982 – Mgr. art. Petra Štorcelová, riaditeľka Za oponou n. o.

 

 

Zažite tábor plný bábok a rozprávok v Bábkovom divadle Žilina – tešíme sa na vás! 

vložené 6. 4. 2017
„Apríl v BDŽ“

Aj v mesiaci apríl bude s Bábkovým divadlom Žilina veselo!

Okrem obľúbených Sobôt s rozprávkou v spolupráci s kníhkupectvom Artforum Žilina rozveselí malých i veľkých už tradične v nedeľu popoludní Akčantyrok, Ryba Rohatá či Rozprávky pre Neposlušné deti a ich starostlivých rodičov. Pre mládež i dospelých máme taktiež čosi, čo zaručene pohladí oko, dušu i vyčarí úsmev na tvári. V rámci cyklu Večerné stredy pre dospelých sa už teraz môžete tešiť na Tracyho tigra – našu najnovšiu inscenáciu z tejto kategórie, divadelnú adaptáciu americkej kultovej novely od W. Saroyana, nielen o káve a láske... A taktiež na divadelné, literárne i hudobné improvizácie členov Divadelného súboru Makovice pod názvom Improliga, po prvýkrát na javisku Bábkového divadla Žilina, ktoré rozhodne pošteklia Vašu bránicu! A na záver ešte dve radostné správy pre všetkých priaznivcov divadla... V dňoch 17. až 19. mája 2017 sa uskutoční jubilejný piaty ročník festivalu slovenských profesionálnych bábkových divadiel – Bábková Žilina 2017, v rámci ktorého na Vás čaká 21 bábkových produkcií kamenných i agentúrnych bábkových divadiel, vrátane špeciálnych hostí ako Teatro Tatro či Walny teatr (PL), ďalej študenti Katedry bábkarskej tvorby VŠMU a bohatý sprievodný program plný prekvapení. Bábkovú Žilinu 2017 si jednoznačne nemôžete nechať ujsť! A v spolupráci s neziskovou organizáciou Za oponou sa už po tretíkrát v priestoroch Bábkového divadla Žilina uskutoční obľúbený denný divadelný tábor Za oponou pre deti od 7 do 14 rokov, plný bábok a rozprávok, a to dokonca až v troch turnusoch! Konkrétne 3. - 7. júla 2017, 10. - 14. júla 2017 a 17. - 21. júla 2017. Účastnícky poplatok je 89 € / 1 dieťa / 1 turnus. Bližšie informácie, ako aj prihlášku, Vám radi poskytneme na divadelnytaborzaoponou@gmail.com.  
vložené 29. 3. 2017
„Bábkové divadlo Žilina oslavuje!“

Bábkové divadlo Žilina oslavuje!

Dňa 21. marca je medzinárodný deň bábkarstva a bábkového divadla. A tak sa žilinskí bábkari rozhodli oslavovať celý mesiac a vo veľkom štýle.

A predovšetkým s Vami, drahí diváci!

So všetkými tými, ktorí zavítajú na populárne čítania a tvorivé dielne pod názvom Sobota s rozprávkou alebo na tradičné nedeľné produkcie. Už teraz sa na Vás teší smiešna i trošku popletená Červená čiapočka, krajina Rozprávok z inscenácie Z rozprávky do rozprávky, ako aj Zvedavý sloník, ktorému nenarástol chobot.

A taktiež naši hostia – Nové divadlo z Nitry, ktoré sa Vám predstaví v rámci cyklu Večerné stredy pre dospelých so svojím satirickým psychotrilerom Kúpalisko. Otvoreným a neromantickým pohľadom na odveký mužsko-ženský problém. Mládež a dospelí, rozhodne si nenechajte túto divadelnú lahôdku ujsť!

Veľká čerešnička na záver – Bábkové divadlo Žilina čaká historicky prvý rezidenčný pobyt, v rámci ktorého nás navštívi výnimočný poľský bábkar Adam Walny s jeho Walny Teatr. Počas dvoch marcových týždňov sa bude venovať našim bábkohercom vo forme workshopu, ktorý bude zameraný na prácu s materiálom a divadlo predmetu. Ale to najdôležitejšie, poteší Vás a Vaše ratolesti jedinečnými inscenáciami, ktoré sa môžu pýšiť netradičnými a vizuálne nesmierne pôsobivými bábkami – Dobrodružstvo kvapky vody (pre deti od 3 rokov, tlmočené do slovenského jazyka) a Hamlet (pre mládež a dospelých, v poľskom jazyku), pred ktorým sa uskutoční i vernisáž výstavy fotografií z tvorby Walny Teatr.

 

Oslavujte spolu s nami.

Srdečne pozývame!

vložené 24. 2. 2017
„Z rozprávky do rozprávky s Bábkovým divadlom Žilina!“

Bábkové divadlo Žilina sa rozhodlo inscenovať hru Z rozprávky do rozprávky pri príležitosti významného životného jubilea jej autora Jozefa Mokoša, ktorý patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenského bábkarského umenia a oslávil 75 rokov. 

Jedinečná inscenácia pre deti od 6 rokov Z rozprávky do rozprávky, z pera Jozefa Mokoša a v réžii Petra Palika, o vzťahu najmladšej a najstaršej generácie, ako aj o tom, že najdôležitejšie je to, čo si pamätá srdce, sa uskutoční 10. februára 2017 o 18:00 hod. v Bábkovom divadle Žilina.

Rozprávkový príbeh hovorí o mladej slečne Žofke, ktorá sa jedného dňa ocitne v Rozprávkovej krajine. Lepšie povedané v krajine Rozprávok, v ktorej hľadá tajomnú Jasietku. Jej sprievodcom sa stáva sympatický, rozprávkový chlapec so zvláštnym menom Pipapendi. A tak spoločne prežijú veselú, napínavú, smiešnu i strašidelnú cestu z rozprávky do rozprávky, na konci ktorej čaká Žofku veľké prekvapenie.

Inscenáciu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.  

 

Na motívy knihy Jasietka od Márie Ďuríčkovej
Autor: Jozef Mokoš

Úprava a réžia: Peter Palik

Dramaturgia: Petra Štorcelová

Scéna a bábky: Martin Von Dubravay

Kostýmy: Zuzana Kadlčáková

Hudba: Martin Geišberg a Daniel Špiner

Pohybová spolupráca: Peter Tabaček

 

Hrajú: Jozef Abafi, Miroslava Čanecká, Ján Demko, Jana Eliášová, Barbora Juríčková, Matej Valašík

 

vložené 7. 2. 2017
„Z rozprávky do rozprávky s Bábkovým divadlom Žilina!“

Príďte sa v mesiaci február zohriať do Bábkového divadla Žilina!

  Okrem hravých Sobôt s rozprávkou a tradičných nedeľných predstavení pre deti sa môžete v rámci cyklu Večerné stredy pre dospelých tešiť na Božskú komédiu – jedinečnú špiritistickú show z pera Jakuba Nvotu, v podaní jasnovidcov a veštkýň z BDŽ, ktorí Vám priblížia deväť kruhov pekla, ako ich opísal sám veľký Dante.   

A všetky deti od 6 rokov istotne zahreje pri srdci slávnostná premiéra inscenácie Z rozprávky do rozprávky, z pera Jozefa Mokoša a v réžii Petra Palika. O mladej slečne Žofke, ktorá sa jedného dňa ocitne v Rozprávkovej krajine. Lepšie povedané v krajine Rozprávok, v ktorej hľadá tajomnú Jasietku. Jej sprievodcom sa stáva sympatický, rozprávkový chlapec so zvláštnym menom Pipapendi. A tak spoločne prežijú veselú, napínavú, smiešnu i strašidelnú cestu z rozprávky do rozprávky, na konci ktorej čaká Žofku veľké prekvapenie.
Bábkové divadlo Žilina sa rozhodlo inscenovať hru Z rozprávky do rozprávky pri príležitosti životného jubilea (75 rokov) autora Jozefa Mokoša, ktorý patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenského bábkarského umenia. Inscenáciu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.  

 

Na motívy knihy Jasietka od Márie Ďuríčkovej
Úprava a réžia: Peter Palik

Dramaturgia: Petra Štorcelová

Scéna a bábky: Von Dubravay

Kostýmy: Zuzana Kadlčáková

Hudba: Martin Geišberg

Pohybová spolupráca: Peter Tabaček

Hrajú: Jozef Abafi, Miroslava Čanecká, Ján Demko, Jana Eliášová, Barbora Juríčková, Matej Valašík

 

Srdečne pozývame!

A pamätajte – nie je dôležité to, čo si pamätá hlava. Dôležitejšie je to, čo si pamätá srdce!

vložené 1. 2. 2017
„PREDSTAVENIE PRE CHOROBU PRELOŽENÉ“

Vážení diváci. 

Predstavenie Divadelného súboru Jána Palárika v Čadci - Jožko Púčik a jeho kariérny rast, ktoré sa malo konať v stredu 18. 1. 2017 o 19:00 h , muselo byť pre chorobu herečky preložené.

Náhradný termín predstavenia je  27. 2. 2017 O 19:00 H 

Zakúpené vstupenky ostávajú samozrejme v platnosti na náhradný termín. V prípade, že chcete vstupenky vrátiť, nás prosím kontaktujte na t.č. 041 - 5620315.

Za pochopenie ďakujeme.

 

 

vložené 16. 1. 2017
Strana 3 / 9 predchadzajuca nasledujuca
 
verzia pre staršie prehliadače | BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA © 2007