ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ
A BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA

Repertoár BDŽ

KÚPALISKO

Satirický psychotriler Báry Kubatovej  

Hýbateľ, Som Hýbateľ. Potrebujete ma a ja potrebujem vás. Keby som neexistoval, vaše životy by boli fádne a nudné. Keby som neexistoval, nikto z vás by nespoznal rozkoš a túžbu. Som Hýbateľ. Tvorím vaše sny. Ak si ma dobre pozriete, zistíte, že bezo mňa by naozaj neexistovalo nič. Som vaše šťastie. Som vaša láska. Som celý váš život, ktorý by bol bezo mňa na hovno. Hýbateľ. Hýbateľ! Nehľadajte ma, som stále s vami.

 

Prvá premiéra Nového divadla v réžii Šimona Spišáka. Satirický, nepatetický, otvorený, krutý pohľad na odvekú tému mužsko-ženských vzťahov. Obraz toho, čo z nás všetkých robí „biologická chémia“ medzi mužom a ženou. Súčasné „čakanie na Godota“. Detailný obraz nás všetkých pod lupou pravdy. Mladí, drzí tvorcovia úprimne vysvetlia, kto sú, sme, ste, budú, budeme a budete. Vysvetľujú odveký genderový vzorec. Sociálnu konštrukciu, ktorej korene sú v skutočnosti, že kultúra a spoločnosť pôsobia na mužov a ženy rozdielne, čo vedie k sociálnym rozdielom v ich správaní, očakávaní či postojoch. Inými slovami ľudské pohlavie ako biologická danosť slúži ako základ, na ktorom sa mužská a ženská kategória vytvárajú… Na Kúpalisku Nového divadla stratíte všetky romantické ilúzie a pocítite temnú priťažlivosť živočíšnej vášne…

A ešte čosi. Pokúsime sa definovať mieru lásky, oddanosti a prispôsobivosti, ktorá zo svojbytného jedinca urobí „handrovú bábiku“ v rukách iných či spoločnosti. 

Autor:  Bára Kubátová

Dramaturgia: Veronika Gabčíková

Scéna, kostýmy a bábky: Karel Czech

Kostýmy: Adriana Černá

 

Réžia: Šimon Spišák

Osoby a obsadenie:

Gabina: Andrea Ballayová

Jarka: Ľuba Dušaničová

Barča: Lucia Korená

Marína: Agáta Spišáková

Danka: Katarína Petrusová

Hýbateľ: Martin Nahálka

1. premiéra Nového divadla: 10. júna 2016 o 21.00 hod. na Hideparku v Nitre

Predstavenie pre divákov od 15 rokov. 

 
verzia pre staršie prehliadače | BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA © 2007